bilgi@gumustasmakine.com 0 216 591 00 34
Kavakpınar Mah. Cemil Meriç Cad. Koruma San. Sit. G-BLOK No:137/7 İç Kapı No: 108 PENDİK / İSTANBUL

Cnc Torna İşlemleri

Anasayfa >Cnc Torna İşlemleri

CNC Torna Tezgahı Nedir?

Öncelikli olarak ‘’CNC Torna Tezgahı nedir?’’ sorusunun yanıtını arayalım. CNC Torna Tezgahları Bilgisayarlı Sayısal Kontrol (CNC) sistemleri ile çalışır ve hassas tasarım talimatları ile yönetilirler. Bu tezgahlar, malzeme ya da parçanın ana iş mili tarafından kenetlendiği ve döndürüldüğü, malzeme üzerinde çalışan kesici takımın monte edilip hareket ettirildiği takım tezgahlarıdır. CNC Torna Tezgahları, hızlı, doğru ve en gelişmiş torna tipi oldukları için kullanımı oldukça yaygındır.

CNC Torna Tezgahı Nasıl Çalışır?

Basit bir CNC Torna, 2 eksen üzerinde çalışır ve 8 ila 24 istasyonlu tarette sabit bir konumda bulunur. Parçanın dönme hareketi "tornalama" olarak adlandırılır, bu nedenle bu özelliğe sahip CNC Torna türlerine CNC Torna Tezgahı denir.Frezeleme (kesici takım, iş parçasının etrafında hareket eder), delme ve kılavuz çekme (deliğin içindeki dişleri kesen bir araç) araçları normalde taret içindeki ayrı bir tahrik sistemi tarafından çalıştırılır. Uygulamaya bağlı olarak, aktif takım, eksenel veya radyal çalışma yönleri için monte edilir. Bu özellikler 3 eksenli CNC Torna Tezgahları’nda veya CNC Torna Tezgahları’nda bulunabilir.

Y ekseni, alt iş milleri gibi ek seçeneklere sahip CNC Torna Tezgahları veya otomasyon için belirlenmiş seçenekler genellikle Torna Merkezleri olarak adlandırılır. Bu sofistike takım tezgahları, karmaşık parçaları işleme kapasitesine sahiptir. Bu tezgahlar standart tornalama işlemlerinin ötesine geçer ve parçayı tek bir ayarda tamamlamak için frezeleme, delme ve kılavuz çekme işlemlerini içerir. İşlenmemiş parçayı işleyerek son haline getirmek takım tezgahları üretkenliğini önemli ölçüde artırır.

CNC Torna Tezgahı ile Neler Yapılabilir?

Bir CNC torna makinesi, hem Dış Çap (OD) hem de İç Çap (ID) ile hassas yuvarlak şekiller üretmek için kullanılır. Farklı endüstrilerdeki ihtiyaçlara yönelik, pratik olarak her çeşit parça CNC Torna Tezgahı’yla işlenebilir.

CNC Torna Tezgahları, petrol ve gaz, otomotiv, havacılık, tıp, elektronik, madencilik, enerji santrali, çelik ve kağıt fabrikaları, gemi yapımı ve iş makineleri gibi endüstrilerde yaygın olarak kullanılmaktadır. Bu yönüyle CNC Torna Tezgahları hayatın her alanında karşımıza çıkmaktadır.

Modern CNC Torna Tezgahları çok eksenli çalışabilir. Örneğin, bu tezgahlarda hem X hem Y eksenini aynı anda bulunabilir. Farklı araçlara sahip ikinci bir tareti sistemlerine dahil edebilirler veya bir alt / ikinci iş mili içerebilirler. Bu özellikler, farklı frezeleme, delme ve kılavuz çekme işlemleri için daha etkili ve esnek olmaya yardımcı olur.

CNC Torna Tezgahı’nın Fiyatı Nedir?

CNC Torna Tezgahları’nın fiyatı yapılacak işe göre farklılık gösterir. Ancak bir CNC Torna Tezgahı satın almanın toplam maliyetini bulmak için aşağıdaki parametrelerin dikkate alınması gerekir.

Menşei ülke: CNC Torna Tezgahları’nın üretildiği üretici ve ülke fiyatlar üzerinde büyük etkiye sahiptir.
 - Üretim süreci: Üretici firmanın AR-Ge yatırımı var mı, hammaddelerin kalitesi nedir, bütünleşik döküm makine mi, gibi soruların sorgulanması faydalı olacaktır.
CNC Takım Tezgahı’nın boyutu: İş yerinizde makine için ayıracağınız alanı bilmeniz çok önemli.
Tasarım
Teknik Özellikler
Nakliye

CNC Torna Tezgahı Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

-İlk olarak üretimini yapacağınız ürünü/projeyi belirleyin.

 -Binlerce dolarlık bir yatırım yapmaya hazırsanız üreteceğiniz ürünü bilmeniz yatırımınıza değer katacaktır.

 -İstediğiniz parçaları yapmak için hassasiyet ihtiyacınız ne kadar olacak?

 -İşleri hızlı bir şekilde tamamlayabilmeniz sizin için önemli mi?

 -Daha fazla hassasiyet ve düşük maliyetli bir tezgah ama daha yavaş bir model sizin için uygun mu?

-Üretmeyi düşündüğünüz parça tüm sorularınızı yanıtlıyorsa doğru yoldasınız demektir. Satın alacağınız makinenin tam maliyetini iyi anlayın. İlk kez makine alacaklar genelde ikinci el CNC Torna Tezgahı’nı tercih eder, burada da önemli olan yedek parça fiyatlarına bakmaktır.

-Makineyi alacağınız kurumun kültürünü inceleyin. Sağlıklı bir rekabet düzeyine sahip markalar hayatta kalmak için kendi nişlerini oluşturmak zorundadır. Her birinin topluluk içinde kendi itibarı olacaktır. Makinenizi programlayabildiğinizden emin olun. Özellikle CNC'ye ilk kez geçiş yapan deneyimli makineciler arasında belki de en yaygın hata, kullanımı çok zor bir makine satın almaktır. Bu sebeple makine almaya karar verdiğinizde ilk akla getireceğiniz ‘’Bu makineyi çalıştıracak bir program biliyor muyum?’’ sorusu olmalıdır.

Son olarak CNC Torna Tezgahı ile ilgili aklınıza gelen her konuyu satın almayı gerçekleştireceğiniz satış uzmanına sorun.